loadingimg

Wczytuję dane...
Jak wybrać telefon komórkowy dla seniora?
  • Trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, który od dawna pełni o wiele więcej funkcji niż tylko zwykły telefon. To nie tylko możliwość stałego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, ale również narzędzie do zdobywania informacji i rozrywki, a często także do realizacji spraw zawodowych i finansowych.

    Dla wielu osób a w szczególności użytkowników w starszym wieku, korzystanie z nowoczesnych telefonów komórkowych może stanowić wyzwanie. Na szczęście istnieją specjalne modele telefonów dla seniorów i osób z wadą wzroku, które przełamują technologiczne bariery.

    Czym powinien się wyróżniać telefon komórkowy dla starszej osoby?

    W przypadku osób starszych, które mają problem ze wzrokiem i koordynacją ruchową, nowoczesne modele smartfonów nie zawsze są najlepszym wyborem. Problem mogą stanowić zbyt małe litery na wyświetlaczu, zbyt skomplikowany interfejs i ekran, który reaguje na każde dotknięcie. W przypadku osób starszych, bądź słabowidzących z pewnością ułatwieniem jest duży wyświetlacz, i duża, wysoko-kontrastowa czcionka. Menu urządzenia powinno być proste i umożliwiać łatwe dostosowanie wyświetlanych kolorów i rozmiaru tekstu.

    Szczególnie przydatne są funkcje, czytania tekstu na głos oraz opcja obsługi telefonu za pomocą poleceń głosowych. Takie możliwości posiada telefon BlindShell Classic 2, polecany osobom starszym i niedowidzącym. Interfejs tego telefonu pozwala na odczytywanie wszystkich informacji widocznych na ekranie przez wbudowany syntezator mowy. Telefon czyta wiadomości SMS i informuje głosowo, kto dzwoni. BlindShell Classic 2 to w pełni udźwiękowiony telefon komórkowy z fizyczną klawiaturą i możliwością sterowania za pomocą komend głosowych.

    Ekran dotykowy czy duże klawisze?

    Telefony komórkowe dla seniorów posiadają często wygodną klawiaturę fizyczną. Rozwiązanie to jest również popularne wśród niewidomych użytkowników, dla których fizyczna klawiatura jest dużym ułatwieniem. Fizyczne przyciski są również łatwiejsze w obsłudze, lepiej wyczuwalne i bardziej precyzyjne dla osób, które mają np. problemy z drżeniem rąk. Klawisze fizyczne powinny być duże, wyraźne i łatwe do naciśnięcia. Bardzo ważne dla osób starszych będzie również proste i intuicyjne menu z możliwością nawigacji głosowej. Interfejs telefonu powinien być prosty, bez zbędnych funkcji i skupiający się na podstawowych działaniach, jednocześnie nie powinien w żaden sposób ograniczać możliwości nowoczesnego telefonu komórkowego. Dlatego tak ważne jest, żeby był także wyposażony w aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki, radio i komunikatory, takie jak WhatsApp czy e-mail.

    Udźwiękowiony system operacyjny i aplikacje

    Udźwiękowiony system operacyjny telefonu komórkowego dla seniora sprawia, że osoba starsza może korzystać z telefonu bez konieczności patrzenia na ekran. Wbudowany czytnik ekranu odczytuje na głos każdy tekst wyświetlany na ekranie. Możliwość sterowania telefonem za pomocą komend głosowych jest bardzo wygodnym i intuicyjnym rozwiązaniem. Pozwala na szybkie wybranie numeru lub podyktowanie wiadomości SMS.

    Czym jeszcze powinien wyróżniać się telefon komórkowy dla seniora?

    Tak jak każda komórka, powinien być wyposażony w dyktafon, kalendarz, kalkulator, latarkę i notatnik, natomiast udźwiękowiony interfejs oznacza że wszystkie funkcje są dostępne nawet dla osób niewidomych. Proste i intuicyjne menu telefonu komórkowego dla seniora powinno także umożliwiać instalowanie i usuwanie aplikacji, żeby stworzyć urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Niezmiernie przydatną opcją jest funkcja OCR (ang. Optical Character Recognition), która umożliwia rozpoznawanie tekstu drukowanego i odczytywanie go za pomocą syntezatora mowy. Dzięki takiej funkcji wystarczy, że użytkownik skieruje aparat fotograficzny na dowolny tekst taki jak koperta albo pudełko od lekarstwa, a urządzenie odczyta najdrobniejszy tekst za pomocą realistycznie brzmiącego syntezatora mowy.

    BlindShell Classic 2 - możliwość lokalizacji przedmiotów

    Ciekawym rozwiązaniem dla osób starszych, które mają czasem problem z pamięcią i gubią niektóre przedmioty, są specjalne breloki Beep, dzięki którym za pomocą telefonu można znaleźć zgubioną rzecz. Wystarczy taki breloczek przypiąć do kluczy lub torebki i za pomocą telefonu BlindShell włączyć sygnał breloka i zlokalizować szukany przedmiot. Jeszcze innym rozwiązaniem są zestawy etykiet samoprzylepnych, które służą do rozpoznawania przedmiotów za pomocą aparatu telefonu. Zbliżenie telefonu do etykiety pozwala na odczytanie notatki przypisanej przez użytkownika do danego przedmiotu, na którym znajduje się naklejka. To świetne rozwiązanie w przypadku osób niedowidzących.

    Czym jeszcze powinny się wyróżniać telefony komórkowe dla seniorów?


    Telefony komórkowe dla starszych osób powinny być łatwe w użyciu i trwałe. Muszą wyróżniać się solidną konstrukcją i ergonomią. Telefony komórkowe BlindShell Classic 2 wyglądem przypominają tradycyjne telefony komórkowe z fizyczną klawiaturą. Dzięki czemu są bardzo proste w obsłudze szczególnie dla użytkowników w zaawansowanym wieku, dla których przyzwyczajenie się do nowej technologii stanowi istotną barierę w życiu samodzielnym. Wybierając telefon komórkowy dla seniora, warto także wybierać modele z długim czasem pracy baterii, ponieważ starsza osoba, która rzadziej korzysta z telefonu, może zapomnieć o jego naładowaniu. Kupując telefon dla seniora, warto pomyśleć również o odpowiednim etui lub futerale, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniem. Poza tym telefon komórkowy dla starszych osób powinien zawierać wszystkie potrzebne i standardowe funkcje, również możliwość korzystania z internetu i portali społecznościowych, a także aplikacje z grami gwarantującymi rozrywkę. Telefony komórkowe dla starszych osób nie powinny bowiem w żaden sposób ograniczać dostępu do informacji czy uczestnictwa w życiu społecznym.

    Jaki telefon sprawdzi się w przypadku starszej osoby?


    Wybór odpowiedniego telefonu komórkowego dla seniora powinien być przemyślany. Odpowiednio dobrany model do potrzeb użytkownika może znacząco ułatwić codzienne życie i funkcjonowanie starszej osoby. Przede wszystkim gwarantuje jej większą niezależność i stały kontakt z bliskimi. Na rynku znajdują się ciekawe modele telefonów dedykowane osobom starszym, niedowidzącym i niewidomym. To modele, które gwarantują łatwą obsługę i posiadają wiele udogodnień. Stanowią idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym obsługa klasycznego smartfona może sprawiać problem. Godny szczególnej uwagi jest telefon komórkowy Udźwiękowiony telefon komórkowy dla seniora oferujący szeroki wachlarz unikalnych rozwiązań, niespotykanych w innych urządzeniach dedykowanych seniorom.


2024-02-28 12:07:58